Kontakt

chata.welna@gmail.com

Rożnowice 38

64-610 Rogoźno

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

  1. pl
  2. en

Imię i nazwisko:

Numer telefonu:

Twój e-mail:

Wiadomość:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

CAFE

Substancje czynne występujące w roślinach cz.III

16 sierpnia 2021

Tłuszcze - komórki wykorzystują strawione tłuszcze jako źródło energii oraz do budowy różnych związków tłuszczowych, np. biorących udział w tworzeniu elementów błon komórkowych.

Tłuszcze są niezbędne w procesach syntezy np. hormonów sterydowych i soli żółciowych.

W roślinach występują głównie w postaci olejów. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) - jak wskazuje nazwa - są koniecznie potrzebne w codziennej diecie, gdyż pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie serca, poprawiają zdolność umysłową i wspomagają działanie systemu immunologicznego. Organizm człowieka nie potrafi ich wytwarzać, w związku z tym należy je dostarczać z pożywieniem.

Związki tłuszczowe obecne są również w orzechach, nasionach bzu czarnego, w owocach rokitnika.

Ich obecność przeciwdziała rozwojowi procesów miażdżycowych zachodzących w naczyniach krwionośnych.

 

Nienasycone kwasy tłuszczowe dzieli się na jednonienasycone (MUFA), których przedstawicielem jest kwas oleinowy (z grupy omega-9).

Pomagają one zrzucić zbędne kilogramy - sprawdzą się zwłaszcza w walce z otyłością brzuszną. Drugą grupą NNKT są wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT), zwane kwasami PUFA, których przedstawicielami są kwasy z grupy omega-3 i omega-6.

 

Podstawowym kwasem z grupy omega-3 jest kwas ALA (kwas alfa-linolenowy) – prekursor kwasów DHA (kwasu dokozaheksaenowego) i EPA (kwasu eikozapentaenowego).

Z kolei podstawowym kwasem z grupy omega-6 jest kwas LA (linolowy) – prekursor kwasu arachidonowego. Ten ostatni razem z kwasem eikozapentaenowym jest prekursorem tzw. hormonów tkankowych, a kwas DHA jest składnikiem komórek mózgu, siatkówki oka, plemników i warunkuje ich właściwe funkcjonowanie.

Ponadto wystarczająca zawartość kwasu DHA w diecie ciężarnych kobiet i niemowląt gwarantuje prawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego u noworodków i dzieci.

 

Poza tym kwasy z grupy omega-3 regulują pracę układu sercowo-naczyniowego – procesy krzepnięcia krwi (a tym samym zapobiegają powstawaniu zakrzepów naczyniowych), poziom ciśnienia tętniczego, a także trójglicerydów i cholesterolu (prawdopodobnie zwiększają syntezę kwasów żółciowych z cholesterolu i przyczyniają się do jego wydalania z żółcią), a co za tym idzie przeciwdziałają zawałom serca, miażdżycy oraz udarom mózgu. Kwasy te zapobiegają także nowotworom, gdyż hamują rozwój guzów, namnażanie się tkanki nowotworowej, w tym również jej rozprzestrzenianie.

 

Nienasycone kwasy tłuszczowe regulują pracę przewodu pokarmowego i wzmacniają układ odpornościowy, a tym samym stymulują go do wytężonej walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi, które atakują organizm.

Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe wydzielane są przez gruczoły łojowe, co sprawia, że odczyn skóry staje się kwaśny, a tym samym zabójczy dla bakterii, które próbowałyby wnikać przez skórę do organizmu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe chronią także przed zapaleniem stawów, łagodzą bóle oraz sztywność towarzyszące chorobom reumatycznym.

Ułatwiają też wchłanianie wapnia, dlatego są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

 

 

Kolejny wpis dedykuje diecie ketogenicznej w nawiązaniu do tematu zdrowych tłuszczy :)