chata.welna@gmail.com
Rożnowice 38
64-610 Rogoźno
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Podstawowymi składnikami odżywczymi są tłuszcze, węglowodany, białka i związki azotowe ale i wiele więcej. To one decydują o przydatności roślin dziko rosnących w kuchni. Niektóre z nich nie stanowią materiału budulcowego lub energetycznego a pomimo to są niezbędne dla człowieka.
Postaram się scharakteryzować je w sposób prosty:
BIAŁKA:
Białka, inaczej enzymy, są podstawowym budulcem komórek. Zbudowane są one z aminokwasów. Dzielą się one na endogenne- te które człowiek sam jest stanie wytworzyć i egzogenne- te które musi przyswoić z pożywienia.
Najlepszym przyswajalnym białkiem, który w budowie ma zestaw aminokwasów egzogennych są orzechy.
Orzechy stanowią wachlarz cennych składników mineralnych, tj. żelazo, cynk i selen. Największą zawartością pierwszego mikroelementu charakteryzują się orzechy nerkowca, cynku - orzechy piniowe, a bezkonkurencyjnym źródłem selenu są orzechy brazylijskie.
Ze względu na niski poziom sodu, orzechy świetnie sprawdzą się w diecie osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Warto również pamiętać o bogactwie witamin. Rekomendowana porcja orzechów laskowych i migdałów zapewnia w 100% pokrycie zalecanego dziennego spożycia witaminy E dla mężczyzn.
W związku z jej antyoksydacyjnym działaniem, chroni nas przed działaniem wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia się oraz rozwój schorzeń układu sercowo - naczyniowego, a także chorób nowotworowych. Kolejnymi składnikami orzechów mających korzystny wpływ na nasze zdrowie są związki fenolowe i sterole. Te ostatnie, biorą udział w obniżaniu wchłaniania cholesterolu, co chroni przed jego wysokimi poziomami we krwi. Natomiast związki fenolowe wpływają na charakterystykę sensoryczną oraz poprawiają stabilność olejów orzechowych, zwiększając ich odporność na utlenianie.
w kolejnej części zajmę się węglowodanami :)
Pati